The VECTAIRE ELIX ELX1003HDT is a 4" 100MM Centrifugal Continuous Extract Fan designed for all domestic wet rooms. It is made from technopolymer and comes in white. This fan can be mounted on walls or ceilings.
Product Features:
  • Product Type: Centrifugal Continuous Extract Fan
  • Series: Elix
  • Material: Technopolymer
  • Application: Suitable for All Domestic Wet Rooms
  • Number of Speeds: Features 3 Speed Settings
  • Mounting: Can be Wall or Ceiling Mounted
  • Warranty: Comes with a 5 Year Warranty
Specifications
Vectaire Elix Elx1003hdt Centrifugal Fan, 100mm, With Timer And Pull Cord